قصه کودکانه کهن ترين شکل ادبيات است و آئين و سنتي است که از قديم به ما هديه شده است . ما با زنده نگه داشتن آن ، فرهنگ و داستان هاي يک مرز و بوم را نگاه داشته ايم . از زمانيکه انسان هاي نخستين در کنار آتش گرد يکديگر مي نشستند قصه گويي وجود داشته است و توسط پيران راه و رسم زندگي و مقابله کردن با سختي ها به شکل قصه و افسانه براي کوچک و بزرگ روايت مي شده است . مادربزرگ ها و پدربزرگ هاي ما قصه گويان ماهري بودند و افسانه هاي قومي و ملي را برايمان نقل مي کردند . امروزه نيز قصه گويي رواج دارد اما شکل آن کمي تغيير کرده است . زندگي مدرن مادربزرگ ها را از کودکان دور کرده است و مادرها و پدر ها به خاطر مشغله ي کاري زمان کمتري را به قصه گويي اختصاص مي دهند براي همين بازار قصه هاي صوتي داغ شده است و با يک کليک کودک مي تواند قصه هاي کودکانه را بشنود و يا با تماشاي يک کارتون يا تئاتر اجراي يک قصه را ببيند . بله همگي راه هاي آشنا شدن با داستان هستند اما تاثير قصه گويي مستقيم با کودکان را ندارند . شايد من سخت گيري مي کنم اما اگر تجربه ي قصه گويي با کودکان را نداشتم و تاثير مثبت آن را نمي ديدم مي توانستم آسان تر بگيرم . به هر جهت پيشنهاد من قصه گويي سنتي ( کلاسيک ) است که از ديرباز وجود داشته است . قصه گويي سنتي به اين معنا که قصه گو در کنار بچه ها مي نشيند ، آنها را لمس مي کند ، به چشمانشان نگاه مي کند ، در لحظه  احساساتش را با آنها شريک مي شود ، نياز کودکان را مي بيند ، پاي صحبت هاي آنها مي نشيند ، سوالهايشان را پاسخ مي دهد ، با آنها مي خندد ، مي ترسد ، مي گريد و بدين گونه قصه ي خود را به پايان مي رساند .خوشبختانه چند ساليست که در مهدکودک هاي تهران قصه گويي باب شده است و ارزشي براي اين سنت قديمي قائل شده اند و ساعتي را به عنوان کلاس قصه گويي اختصاص داده اند ( البته من از حال و روز شهرهاي  ديگر ايران بي خبر هستم و اميد دارم که قصه گويي رواج داشته باشد ) اين را مي دانم که در دنيا و مخصوصا اروپا قصه گويي اهميت بسياري دارد و آنها با انتخاب قصه هاي ملي ، کودکانشان را آموزش مي دهند تا در بزرگسالي به فردي موفق و موثر در جامعه تبديل شوند و بتوانند کشور خودشان را آباد کنند . قصه گنجينه ي يک کشور است . بسياري از زبان شناسان و تاريخ شناسان بر روي قصه ها و افسانه ها تحقيق مي کنند پس قصه ارزش والايي دارد و نبايد ناديده گرفته شود . چند سالي است که ما شاهد گردهمايي ها و جشنواره هاي بين المللي قصه گويي در ايران مي باشيم البته تعداد آنها فعلا اندک است ولي با کوشش ما مي توانند رونق چشمگيري داشته باشند . جشنواره ي بين المللي قصه گويي کانون پرورش و فکري کودکان هر سال برگزار مي شود و قصه گويان خارجي نيز در آن شرکت مي کنند و قصه هاي مرز و بوم خود را روايت مي کنند . من تاکيد مي کنم که از اين جشنواره بازديد کنيد تا با شکوه و تاثير قصه گويي آشنا شويد و هم چنين با روايت هاي متفاوت آشنا شويد و اگر خود قصه گو هستيد در کلاس هايتان از آنان بهره بگيريد و تمام تلاشتان را براي بهتر ديده شدن اين فرهنگ و سنت بيشتر کنيد . در ادامه چند مورد از تاثيرات قصه و قصه گفتن را براي شما ذکر مي کنم :

∗ قصه گويي باعث ايجاد ارتباط عاطفي بين قصه گو و شنونده ( کودکان ) مي شود که از اين طريق مي توان با کودک رابطه اي دوستانه برقرار کرد و حرفهاي او را شنيد .

∗ توانايي هاي کودک را در زمينه هاي عاطفي ، اخلاقي ، اجتماعي افزايش مي دهد و به او کمک مي کند تا درکي از تجربه هاي خود در دنيا داشته باشد .

∗ بهتر گوش مي دهد و دايره لغات آن گسترده تر مي شود . به رشد کلامي کودک کمک مي کند . ( به کودکاني که دير زبان باز مي کنند کمک بسياري مي کند )

∗ صداها ، کلمات و مفاهيم را درک و کشف مي کند . کمک بسياري به يادگيري خواندن و نوشتن مي کند .

∗ با زبان محاوره و نوشتاري آشنا مي شوند و به کتاب خواندن علاقه مند مي شوند .

∗ در قصه ها به دنبال راه حل مشکلات خود مي گردند و در دنياي واقعي مي توانند با مشکلاتشان روبه رو شوند چون مي دانند که قهرمان داستان از پس مشکلاتش برآمده است .

∗ با افکار ، نظريه ها ، عقايد جديد آشنا مي شوند و بعد هاي ديگر زندگي را مي شناسند .

∗ حافظه ي کودک پرورش مي يابد و مي تواند مطالب بيشتري را در ذهن خود به خاطر بسپارد و در آينده آنان را استخراج کند ( به اصطلاح مخزن ذهنش را پر مي کند )

∗ کودکان در قصه گويي مهارت پيدا مي کنند و مي توانند به قصه هاي خود بيانديشند و آنها را بيان کنند .

مفتخرم که کتاب ( مي خواهم قصه گو شوم ) به نويسندگي اينجانب " شيدا مزکي " را به شما معرفي کنم .تمام مطالب مورد نياز با قصه گويي ، روش ها و ابزارها ، طرح درس و داستان هاي ايراني ، در اين کتاب نوشته شده است . براي آشنايي بيشتر با کتاب به بخش معرفي کتاب کودک مراجعه کنيد .

تمامي مطالبي که در اين بخش و  بخش بعدي به صورت خلاصه نوشته شده است را مي توانيد در اين کتاب کامل و جامع بخوانيد .

براي تهيه و سفارش کتاب ( مي خواهم قصه گو شوم ) تماس با من بگيريد و به نشاني الکترونيکي ام پيام بدهيد .

همچنين مي توانيد در شبکه هاي مجازي اينستاگرام و تلگرام به اين آيدي پيام بدهيد : 

اميدوارم شما نيز با به کار گيري اين دلايل و دلايل ديگر بتوانيد روشن کننده ي راه قصه گويي در مجموعه و يا خانه ي خود باشيد . اگر علاقه مند به قصه گويي هستيد با ثبت نام کردن در سايت مقاله ي چگونه يک قصه گو شويم را مشاهده و مطالعه فرماييد . (  فقط کافيست بعد از ثبت نام  کردن به سايت  ورود کنيد )

مقاله هاي مرتبط را مطالعه کنيد : آشنايي با شاهنامه ، صمد بهرنگي کيست

تاثير قصه بر زندگي و آينده ي کودک

آموزش داستان نويسي براي کودکان

اصول داستان نويسي

قصه گويي چيست

نقش قصههاي قرآني در تعليم و تربيت نسل جديد

تاثير قصه بر کودکان، مثبت است يا منفي؟

قصهگويي در کلاس درس: 30 ترفند کاربردي براي معلمان

مي ,قصه ,، ,گويي ,ها ,ي ,قصه گويي ,مي کند ,قصه گو ,مي کنند ,شده است

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

آنتروپولوژی - Anthropology نيوز نيک اجناس فوق العاده monajan مقالات تجهیزات شبکه و مودم vistasazen faarshadB کتابخانه عمومی امام الرحمه(ص)نائین مطالب اینترنتی h-love-s